Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
b_p002_0_4.jpg

Facebook Like Box

 

Receptury z uniwersytetów [] Mniej kalorii [] Prozdrowotne połączenia [] Słodkie Wege [] Czekolada w piwie

Motto – „Kakao to pokarm roślinny z dużą ilością składników bioaktywnych” -

- dr Penny Kris-Etherton wybitna pani profesor nauk o żywieniu, Uniwersytet Stanowy Pensylwania

Święto czekolady obchodzimy w ciągu roku kilkanaście razy. Dopiero co był Światowy Dzień Czekolady – 12 kwietnia, a 7 czerwca będzie obchodzony Dzień Lodów Czekoladowych, 24 dnia – Dzień Pralinki, zaś w najbardziej międzynarodowym wymiarze jest fetowana data przywiezienia nasion kakaowca do Europy 7 lipca 1550 roku.

28 lipca ma królować czekolada mleczna, 4 (ew. 13)września kolejna okazja celebrowania i pochłaniania czekoladowych pyszności, 22 września balują zwolennicy białej czekolady. Kalendarz sławienia cukierniczych specjałów zamyka 16 grudnia – Dzień pokrywania czekoladą wszystkiego. A z początkiem roku znowu świętowanie tego przysmaku - w styczniu aż trzy razy - 10 dnia jest czas uroczystego smakowania czekolady gorzkiej, 31 – gorącej, zaś pomiędzy tymi datami wypada 27 stycznia – Dzień Ciasta Czekoladowego. W lutym i marcu w pięciu miastach urządzane są dwudniowe czekoladowe festiwale.

Dla osób powstrzymujących się przed uczestniczeniem w tym łakomstwie naukowcy mają wiele wyjaśniających komunikatów. Niedawno przeanalizowano zjawisko odbierania smaku czekolady podczas rozpływania się jej w ustach.

Tajemnicę odczuwania błogości zjadania rozwikłali naukowcy z Uniwersytetu w Leeds (Wlk. Brytania), w Katedrze Nauk o Żywności i Żywieniu. Fizyk, główny autor badania Siavash Soltanahmadi wyjaśnił, że istotą przyjemności zjadania czekolady jest interakcja zachodząca między śliną a masłem kakaowym, znajdującym się w tej zewnętrznej warstwie czekolady. Podsunął przy tym producentom popularnego przysmaku sugestię wyrabiania mniej kalorycznej czekolady:

- "Wierzymy, że dzięki zrozumieniu mechanizmów fizycznych zachodzących podczas jedzenia czekolady, można opracować kolejną jej generację. Taką, która zachowa smak i wrażenia dostarczane przez wysokotłuszczową czekoladę, ale będzie zdrowsza. Nasza praca otwiera przed producentami możliwość inteligentnego projektowania ciemnej czekolady, by zmniejszyć ogólną zawartość tłuszczu" - stwierdził badacz. To nieoceniony komunikat PAP Life dla wszystkich czekoladników.

Polskie rzemieślnicze czekoladziarnie zapewne zgłębiają wiedzę podaną przez Journal of the American Heart Association, dotyczącą jedzenia migdałów w połączeniu z gorzką czekoladą i w efekcie wpływu na obniżenie w organizmie poziomu złego cholesterolu.

Doti sięga po migdały

Manufaktura „Doti” w podwrocławskim Smolcu, należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, w swoich recepturach bierze pod uwagę wiele aspektów prozdrowotnych i sięga po rozmaite owoce i nasiona, także po orzechy i wspomniane migdały.

Pani Weronika Kaźmierczak – współwłaścicielka „Doti”:

- „Nasza nowość! Mieszanka migdałów w białej czekoladzie i pastelowych czekomigdałów w odcieniach żółtym i różowym to najprawdziwszy zwiastun nadchodzącej wiosny i lata. Pastelowe różowe migdały o smaku maliny oraz słoneczne żółte migdały o smaku limonki to rozkosz dla wielbicieli kolorów i orzeźwiających owocowych smaków. Taki efekt uzyskaliśmy dodając do czekolady naturalne aromaty owocowe, a barwy pochodzące z roślin - sok z suszonego buraka oraz kurkumina, pozwoliły uzyskać piękne, pastelowe kolory czekomigdałów, nie wpływając na ich smak.

Dodam, że stosując takie połączenia, idealnie wpasowaliśmy się w panujący trend stosowania przejrzystych „czystych etykiet”, używania naturalnych składników oraz oryginalnych połączeń smakowych.”

Znane są zdrowotne skutki barwienia słodyczy sztucznymi dodatkami i powiązane z tym konsekwencje. To jeden czynników mogących powodować zespół ADHD u dzieci. Na stosowanie naturalnych barwników w tej manufakturze zwróciła uwagę Pani Anna Piowczyk – główny technolog w „Doti”:

- „Od dawna obserwowałam rosnący trend w social mediach odnośnie pięknych, kolorowych produktów na różne okazje. Sami zaczęliśmy również dostawać takie zapytania, głównie o czekoladki różowe. Śledząc ofertę rynkową zauważyliśmy, że tego typu produkty mają często sztuczne dodatki, które staramy się eliminować w naszej produkcji. Postawiliśmy sobie za cel zaoferowanie rynkowi kolorowych produktów z kolorami pochodzenia roślinnego oraz naturalnymi aromatami owocowymi. Kolorowe czekoladki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, mimo że dopiero co miały premierę.

W linii czekoladek ekologicznych pojawił się nowy smak: morwa w czekoladzie. Kieruje się zasadą układania wartościowych składników czekoladek ekologicznych. To nie tylko zniewalający smak, ale także wysoka zawartość błonnika. Są odpowiednie dla osób na diecie wegańskiej. Na marginesie, dodajmy, że morwa w bioczekoladzie zdobyła srebrny medal w konkursie Good Sweet Debiuty 2022 w kategorii "Słodkie Wege".

Qué Rico, czyli Ale pyszne

W nawiązaniu do meksykańskiego procesu fermentacji ziarna kakaowego firma AleBrowar z Lęborka, także w gronie członków Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, uwarzyła piwo z nutą czekoladową. W technologii przetwarzania wykorzystano wyjściowy produkt czekoladników.

Opowiada Pan Arkadiusz Wenta współwłaściciel rzemieślniczego browaru –

- „Zamysł piwa był taki, aby pokazać złoto Azteków, czyli ich boginię - czekoladę w naszej wersji. Tylko nie dla dzieci, ale dla dorosłych.

Ziarna kakaowca macerujemy przez kilku tygodni w dojrzewającym piwie, czerpiąc endorfiny i polifenole, co uszlachetnia nasze Que Rico Wheat Wine.

Dodatkowo do wzbogacenia smaku użyliśmy również madagaskarskiej wanilii.

Wheat Wine charakteryzuje się wysublimowanym smakiem białej czekolady, wanilii i delikatnej słodkości pochodzącej ze słodu. Jest przyjemnie rozgrzewające i rozbudzające zmysły konsumenta.”

Zaskakuje różnorodność pomysłów zastosowania ziarna kakaowca do wyrobu produktów czekoladowych, a nawet piwnych, o czym warto pamiętać w Światowym Dniu Czekolady 12 kwietnia.

Indianie sięgali po owoce kakaowca już w III wieku p.n.e. Robili z niego napój „chakau haa”. Teraz w Lęborku powstaje inny napitek. Smaczny jak wszystko czekoladowe. Widać, że Ek Chuah – bóg kakao czuwa.

 

 

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2024 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.