Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
rupa_19.jpg

Facebook Like Box

W dniu 30.12.2021 r w Rzeszowie odbyła się konferencja podsumowująca projekt Wybieram Polskie Eko 2020.
W konferencji wzięli udział zaproszeni goście w osobach dyrektora KOWR w Rzeszowie Jerzego Borcza , dyrektora PODR w Boguchwale Roberta Pieszczocha . Konferencję prowadził członek zarządu Stowarzyszenia Polska Ekologia Wawrzyniec Maziejuk, Zgromadzeni goście mogli wysłuchać krótkiej prelekcji na temat rozwoju rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego wygłoszonego przez Ewelinę Nycz. Bardzo dziękujemy redakcjom za przysłanie na konferencję swoich przedstawicieli. Dzięki ich uczestnictwu społeczność z Podkarpacia i innych rejonów Polski może dowiedzieć się o tym projekcie oraz o tematach dotyczących rolnictwa, przetwórstwa i handlu produktami ekologicznymi.
Wybieram Polskie Eko jest to inicjatywa promująca żywność pochodzącą od naszych rolników i przetwórców legitymujących się certyfikatem ekologicznym'
Nasze działania obejmowały cykl imprez targowych, na których prowadziliśmy pokazy kulinarne z degustacjami. Poprzez aktywny udział ekspertów z branż spożywczych, edukowaliśmy konsumentów w zakresie rolnictwa i żywności EKO. Projekt przewidywał prowadzenie warsztatów, w szkołach średnich o profilu spożywczym. Podczas nich uczniowie pod okiem mistrzów kulinarnych przygotowywali potrawy i wypieki z surowców ekologicznych.
Projekt Wybieram Polskie Eko 2020 został sfinansowany przez Fundusze Promocji Mięsa Wieprzowego, Mięsa Wołowego, Warzyw i Owoców oraz Zbóż i Przetworów Zbożowych .
 

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

EKOGWARANCJA

BOŚ

Copyright © 2022 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.