Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
rodukt_041.jpg

Facebook Like Box

To już nie takie nowe hasło, ale wciąż jest różnie odbierane. Sprawiedliwy Handel inaczej brzmi dla kupców, dla których stanowi jeszcze jeden wyróżnik produktu umieszczonego na półce; a inaczej dla klienta, który wybiera akurat tak specjalnie oznaczony artykuł: kawę, czekoladę, kakao, ryż, ubranie.
Konsument, który zna ideę Sprawiedliwego Handlu będzie się kierował empatią dla rolników, dla drobnych wytwórców żywności czy odzieży gdzieś na Południu naszego globu. Podczas zakupów, przy sięganiu po towar oznaczony certyfikatem Fairtrade, mogą się pojawić przebłyski myśli w rodzaju: „kupię ten, bo mój wybór pomaga komuś uciekającemu od wyzysku przez wielkie koncerny; komuś, kto dostanie większą zapłatę za produkty znajdujące się w systemie certyfikacji Fairtrade.”
O tym, czy rzeczywiście dostanie, mówi Andrzej Żwawa prezes Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.
- „Z danych sprzed kilku lat wynika, że producenci Fairtrade otrzymują za swoją pracę średnio 19% więcej niż rolnicy sprzedający te same plony na rynku konwencjonalnym. Oczywiście takie uśrednienie może okazać się mało miarodajne, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że spółdzielnie rolnicze oraz przedsiębiorstwa produkcyjne z certyfikatem Fairtrade, które korzystają z pracy najemnej, działają w ponad 70 krajach tak zwanego globalnego Południa, w których warunki życia mogą mocno się od siebie różnić. Warto natomiast podkreślić, że znakomita większość produktów w systemie Fairtrade objętych jest tzw. minimalną ceną gwarantowaną, która zabezpiecza producentów na wypadek gwałtownych spadków cen na rynku. Wysokość ceny minimalnej jest aktualizowana co kilka lat. Co ważne, w przypadku gdy cena rynkowa jest wyższa od gwarantowanej ceny minimalnej, kupiec w systemie Fairtrade jest zobowiązany zapłacić tę wyższą cenę rynkową. Poza tym integralną część systemu stanowi premia Fairtrade – są to dodatkowe środki zasilające kasę spółdzielni lub komisji pracowniczych na plantacjach. Pieniądze te przeznaczane są projekty służące całym lokalnym społecznościom, jak zapewnienie opieki medycznej, dostęp do bezpiecznej wody pitnej czy budowa i modernizacja szkół. Decyzję o tym, na co przeznaczyć dodatkowe środki, podejmowane są wspólnie poprzez głosowanie na Walnym Zgromadzeniu poszczególnej spółdzielni czy pracowników najemnych. Komisje czuwają jedynie nad realizacją podjętych działań. W 2016 roku globalna wartość premii przekroczyła 600 milionów złotych. Mimo że środki te nie zasilają bezpośrednio budżetu poszczególnych gospodarstw domowych, bez wątpienia przyczyniają się do poprawy standardu życia rolników i pracowników. Ciekawym zjawiskiem jest również wzrost liczby projektów przeznaczanych na modernizację produkcji czy przejście na ekologiczne metody upraw.

Czytaj więcej...

Życzenia Świąteczne

 

 

Uprzejmie informujemy, ze na stronie stowarzyszenia www.polskaekologia.org umieściliśmy zapytanie ofertowe na wybór wykonawcy zadania pt.

„Dni Polskiej żywności wysokiej jakości w Singapurze w 2018 roku" w dniach od 21 do 27 kwietnia, 2018r.

Ofertę należy złożyć osobiście w siedzibie Zamawiającego w Warszawie przy ul. Miodowej 14, lub przesłać pocztą na adres: Stowarzyszenie „Polska Ekologia” ul. Miodowa 14, 00-246 Warszawa w terminie do dnia 10.04.2018 r. do godz. 11.30. Decyduje data i godzina wpływu oferty do Zamawiającego.

Zapraszamy do składania ofert .

 

Zapytanie ofertowe >>>

..............................................

Ogłoszenie z dn. 6. 04. 2018 r.

Zobacz załącznik >>>

 

.................................................

Zbiorcze zestawienie ofert

Zobacz załącznik >>>

 

.............................................

 

Zawiadomienie o wyborze oferty z dn. 12. 04. 2018 r.

Zobacz załącznik >>>

...............................................

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu na łamach Portalu Spożywczego.

 

www.portalspozywczy.pl  >>>

 

...

Sok z eko róży

 

Opiewane przez poetów z racji swojego piękna, zostały też zbadane i ocenione przez naukowców. Okazało się, że róże są cennym dodatkiem do jedzenia, ale róża róży nierówna. W latach 50. W warszawskim Instytucie Badań Leśnictwa przeprowadzono ocenę walorów czterech gatunków tych roślin i róża wielkokwiatowa pomarszczona zyskała doskonałą opinię.
Trzeba jeszcze trafu, że zainteresował się nimi inż. Ernest Michalski i przygotował pierwsze różane nektary. Tak narodziła się pionierska firma „Polska Róża”, należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”. Po blisko czterdziestu latach działania wytyczyła sobie nowy kierunek.
-„ Właśnie z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie na produkty EKO zaczynamy wprowadzać je do naszego asortymentu – mówi Agnieszka Michalska – prezes Zarządu „Polskiej Róży” - Sok z owoców róży jest bardzo wysokiej jakości, zbiór prowadzimy ręcznie, tak aby można było wybrać owoce w pełni dojrzałe, najbardziej wartościowe. A te pochodzące z upraw ekologicznych, są szczególnie cenne.

 

Czytaj więcej...

Nasi członkowie

BIOCERT

EKOGWARANCJA

BOŚ

Copyright © 2018 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.