Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
esja zdjeciowa kozka.jpg

Facebook Like Box

smoothie jagoda

Specjaliści twierdzą, że sektor mrożonek zgodnym krokiem podąża za trendem fit, prozdrowotnym nurtem życia. Oceniają, że rynek żywności ekologicznej w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie - 10-20% w skali roku. W 2017 roku osiągnął wartość szacowaną na 1 mld złotych.
Nasi rodacy codziennie spożywają 280 g warzyw i owoców, chociaż sugestia prof. dr hab. Krystyny Gutkowskiej – dziekana Wydz. Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie wytycza cel 400 g.
-„Maszerujemy rzeczywiście krokiem zgodnym z tendencjami prozdrowotnymi konsumentów, a może nawet wyprzedzamy tę tendencję – mówi Artur Tymiński współwłaściciel firmy Bio Berry, należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia” - możemy się pochwalić, że gdy pojawił się sygnał o nadchodzącej modzie na picie koktajli smoothie, już mieliśmy gotowe kompozycje, i to w jakości BIO! Jako jedyna firma w Polsce produkujemy ekologiczne mrożone mieszanki do przygotowania smacznych koktajli owocowych i owocowo-warzywnych typu smoothie. Wystarczy wrzucić do blendera zawartość gotowej porcji dolać odpowiednią ilość ekologicznego soku lub wody, blendować około 30 sekund i cieszyć się zdrowym koktajlem BIO. Ale kolor też ma znaczenie i dlatego zdecydowaliśmy się na 3 kolory naszych BIO smoothies: zielony – „Mr Popeye” dla koneserów zdrowego odżywiania się, która jest kompozycją owocowo-warzywną, czerwony – „Plum in the game” – same owoce, oraz żółty – „Smoothie Oro” – pełen egzotycznych owoców”.


Dla świata mrożonek ważna jest opinia konsumentów o zaletach tej metody konserwacji. Chociaż nie wszyscy wiedzą, że mrożone owoce są świeższe niż owoce zerwane i przekazywane w łańcuchu dostaw do detalu. Przytoczmy więc przekonującą opinię Briana Younga z Brytyjskiej Federacji Żywności Mrożonej : „Mrożenie nie niszczy produktów, zachowuje ich witaminy i minerały, ponadto, aż 80% witaminy C naturalnie ulatnia się z warzyw w ciągu 3 dni od zbiorów. Natomiast po 5 dniach tracą one swoje największe wartości odżywcze”.
-„Zamrażanie warzyw i owoców powoduje wstrzymanie procesu utraty witamin i minerałów – uzupełnia Artur Tymiński. Duży wpływ ma wysoka jakość nowych urządzeń zamrażających, więc temperatura produktów spada wyjątkowo szybko, co tym bardziej sprzyja zachowaniu ich właściwości odżywczych. Powołam się na badania naukowców z Uniwersytetu Sheffield Hallam (Wielka Brytania) dowodzące, że mrożonki dzięki zorganizowanym i szybkim zbiorom są często o wiele zdrowsze od owoców i warzyw, które przechodzą długą drogę: od magazynów przez hurtowników i detalistów aż do klienta. W Bio Berry mrozimy swoje owoce i warzywa do 12 godzin po ich zebraniu – w ten sposób mamy pewność, że nasze truskawki, maliny, porzeczki i jagody, a także marchew, fasolka, szpinak zachowują swoje największe wartości odżywcze i witaminy”.
Kolejną wartością zdrowotną są zalety płynące z jakości BIO. Tu także naukowcy mają wiele argumentów. Dr Dominika Średnicka –Tober z SGGW uczestniczyła w pracach naukowego zespołu badawczego z Uniwersytetu W Newcastle (Wielka Brytania), gdzie wykazano czym się różni żywność ekologiczna od konwencjonalnej. Otóż zawartość związków bioaktywnych, w tym silnych roślinnych przeciwutleniaczy o działaniu anty nowotworowym była o prawie 60% większa w warzywach i owocach pochodzących z upraw ekologicznych. Zła wiadomość dotyczy produkcji konwencjonalnej, gdzie znaleziono pozostałości pestycydów w 75% owoców i 40% warzyw. Inaczej ujmując 3 na 4 owoce miały pozostałości środków chemicznych.
Z jakości BIO warzyw i owoców z Bio Berry są zadowoleni klienci w kilkunastu krajach Europy, USA i Azji. Mocnym atutem jest kontrola, a więc odpowiedzialność za cały cykl uprawy (od początku do końca) warzyw i owoców, aż po finalny produkt gotowy do jedzenia. I co bardzo ważne i rzadkie to archiwum, gdzie wyniki laboratoryjnych badań owoców i warzyw są przechowywane nawet kilka lat.
Tak bardzo ceniony smak lata, po zamrożeniu pozwala konsumentom na łatwe stosowanie się do ważnego zalecenia, żeby warzywa i owoce jeść 5 razy dziennie. Na zdrowie!

Nasi członkowie

BIOCERT

EKOGWARANCJA

BOŚ

Copyright © 2018 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.