Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
rupa_19.jpg

Facebook Like Box

masterbaker 2024
Stowarzyszenie Polska Ekologia zostało docenione przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Czesława Siekierskiego odwiedzając nasze stoisko Konkurs Master Baker na targach Polagra na których odbywa się prestiżowy konkurs o tytuły Master Bakera w czterech kategoriach piekarz Zawodowiec, Amator, Gospodyni/arz z KGW i uczeń ze szkół o profilu spożywczym. Dziękujemy Funduszowi Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych za sfinansowanie tego bardzo potrzebnego wydarzenia, które ma na celu promocję prawdziwego tradycyjnego Polskiego🇵🇱 piekarstwa🥖🥨🥐
 

 

Załącznik >>>

 

 

Załącznik >>>

 

...

  turvita

Eko mleko i inne jego wyższe formy

 

Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem, którym wszędzie możemy się chwalić – głoszą serowarzy.

Twaróg to nasza szansa na zawojowanie świata” – uważa uznany autorytet - prof. Aleksander Surażyński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przewodniczący Polskiego Komitetu Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej.

 

Chwalmy się zatem, bowiem produkujemy rocznie 519 tys. ton. Na eksport przeznaczamy 127 tys. ton. Na statystyczne gospodarstwo domowe przypada 7,5 kg białego sera rocznie. Forma podania jest bogata, są to pierogi, naleśniki, jako dodatek do chleba, no i w postaci sernika, polskiej specjalności, która króluje w rankingu najlepszych deserów serowych z całego świata. Na pierwszy miejscu umieścił go właśnie serwis Taste Atlas – przewodnik po kuchniach z różnych zakątków ziemi. Na dalszych miejscach znalazły się serowe słodkości z Grecji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, USA.

Twórcy rankingu przedstawili historię naszego laureata i podali, że ciasto wywodzi się z tradycji chrześcijańskich i żydowskich. Robi się go m.in. z jajek, cukru i sera zwanego twarogiem, który od wielu lat jest używany w deserach. "Uważa się, że sernik powstał w XVII wieku, kiedy król Jan III Sobieski po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem przywiózł ze sobą przepis na to ciasto". Wtedy ponoć poznaliśmy „sernik wiedeński”.

Z kolei, prof. Jarosław Dumanowski z UMK w Toruniu przypomina o różnorodności receptur i ich stopniowe przeobrażanie do obecnej formy, były to placki serowe, kołacze, pascha i arkasy, te ostatnie smakowały królowi Sobieskiemu. Najstarszy zaś przepis na placki serowe podał Marek Porcjusz Katon w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

 

Czytaj więcej...

 

ZAŁĄCZNIK >>>

 

...

festiwal polskiej zywnosci
 
Stowarzyszenie Polska Ekologia będzie współorganizatorem wraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi i Centrum Doradztwa Rolniczego  Radom oraz Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy niezwykłego wydarzenia w Warszawie Krakowskie Przedmieście 66,
W poście podaję program wydarzenia: „Dni Polskiej Ekologii – oraz Kiermaszu Żywności Wysokiej Jakości”. To wydarzenie wpisuje się w Europejski Dzień Rolnictwa Ekologicznego.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego. To wydarzenie Jest organizowane we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu.
Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców Stolicy i okolic, którzy nie tylko mogą spędzić rodzinnie czas, ale również zasmakować produktów ekologicznych pochodzących od polskich rolników i producentów oraz pozyskać wiedzę na temat polskiej certyfikowanej żywności.
Kiermasz Żywności Wysokiej Jakości to doskonała okazja do prezentacji krajowej żywności ekologicznej wyróżnionej znakiem Poznaj Dobrą Żywność, PRODUKT POLSKI oraz produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych. Swoje stoiska zaprezentują producenci i przedsiębiorcy z sektora rolno – spożywczego, organizacje, stowarzyszenia i instytucje branżowe.

Czytaj więcej...

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2024 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.